Conference Schedule

Thursday –
Community Church
Friday –
Cooper Union
Saturday –
Cooper Union
8:00 – 9:30

Registration

Registration Registration
9:30 – 10:15 (9:15 – 9:30)
Five Borough Institute

Leonard Rodberg
(9:00 – 9:15)
Welcome
Philip Botwinick, Conference Coordinator

Julien Darley

10:15 – 11:00

(9:30-10:15)
Michael Klare
(10:15-11:00)
Relocation – Colorado & England

Michael Brownlee
Elizabeth Carola

(9:15 – 11:00)
John Darnell
Andrew McKillop
David Room

From Petrocollapse to Culture Change
Jan Lundberg
Biblical Perspectives for Active Creation Care
Paul DeVries

11:00 – 11:30 Break Break Break
11:30 – 12:10 Reflections on M. King Hubbert
Steve Andrews
David Pimentel James Howard Kunstler
12:15 – 1:00

The Triple Threat
John Howe
Economic Realities
John Ikerd

The Solari Model
Catherine Austin Fitts
Relocalization – New York State
Jon Bosak
Melissa Everett
Albert Bates
1:00 – 2:00 Lunch Lunch Lunch
2:00 – 2:40 Petrodollar Warfare
William Clark
Local Farms & Food
Deb Tyler
Melanie Ferreira
Dale Allen Pfeiffer
2:45 – 3:30 Energy-Efficient Buildings
Henry Gifford
Thelma Arceo
Gregory Elcock
Jeff Perlman
Very Local Solar Energy
Richard Komp
The Future of Renewable Energy
Jamel Ahmed
Jim Quigley
Richard Klein
3:30 – 4:00 Break Break Break
4:00 – 5:00 Energy-Efficient Transportation
Aaron Naparstek
Charlie Komanoff
George Haikalis
Paul White
(4:00 – 6:00)
Megan Quinn
Cuba Film
Pat Murphy
Faith Morgan
Life Changes
Wilton Duckworth
Joan Gussow

Paula Hay
5:00 – 6:00 Permaculture: Local, Regional, Bio-Regional
Andrew Jones
Andrew Philips
Keith Morris

Sunlight is Life
Steven Strong

6:00 – 7:30 Dinner Dinner Dinner
7:30 – 8:30 Matt Savinar
Dmitry Orlov
The Paradigm is the Enemy: The State of the Peak Oil Movement at the Cusp of Collapse
Michael Ruppert
Endgame
Derrick Jensen
8:30 – 9:30 Edible Forest Gardens
Dave Jacke
Future Possibilities
Karen Cianci
Marshall Summers
Manna Jo Greene
Arthur Waskow
The Problem is the Solution
Geoff Lawton
Saturday Break Sessions
Cooper Union
10:00 – 10:50 International Issues & Global Warming
Davie Philips
Elizabeth Carola
11:00 – 11:50 Biodisel
Keith Morris
12:00 – 1:30 Catherine Austin Fitts
1:30 – 2:20 Roy Butler
2:30 – 3:00 John Howe

Printer-friendly schedule (Adobe Acrobat required)